Rekrutacja do szkoły i przedszkola. Start 19.02.2024!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

1 września 2014 roku nasza szkoła, po spełnieniu określonych wymagań i kryteriów, została przyjęta do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. 

16 listopada 2016 roku otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie nadawany przez Kuratora Oświaty w Gdańsku na okres 5 lat.

Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie potwierdza, że szkoła/placówka podejmuje systemowe działania na rzecz zdrowia dla całej społeczności szkolnej i w środowisku lokalnym.

Aby otrzymać Certyfikat Szkoły Promującej zdrowie podjęliśmy szereg działań diagnozujących oraz zaplanowaliśmy i skutecznie wdrożyliśmy najbardziej konieczne zmiany w obszarze dbania promocji zdrowia wśród całej społeczności szkolnej.

Po otrzymaniu certyfikatu w dalszym ciągu pracujemy zgodnie ze standardami i koncepcją Szkoły Promującej Zdrowie.

Koordynator szkolnego programu SzPZ w Szkole Podstawowej:

 • Lucyna Troch – nauczyciel biologii, chemii i przyrody.

Członkowie zespołu promocji zdrowia:

 • Dorota Skibiak – dyrektor szkoły
 • Agnieszka Ichaoui – nauczyciel wspomagający
 • Anna Serzysko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
 • Teresa Gutowska - pielęgniarka szkolna
 • Anna Marks – nauczyciel wf-u
 • Aleksandra Kropidłowska – nauczyciel wspomagający
 • Joanna Podlaszewska – psycholog szkolny

Czym jest Szkoła Promującą Zdrowie?

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Celem programu Szkoła Promująca Zdrowie jest stworzenie szkoły zdrowej, bezpiecznej i przyjaznej, zapewniającej wszechstronny rozwój poprzez szerzenie wiedzy o zdrowiu i podejmowanie działań dla zdrowia przez całą społeczność szkolną i lokalną

Standardy Szkoły Promującej Zdrowie

 1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
 2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

III. Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.

 1. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

PROBLEM PRIORYTETOWY do rozwiązania na dane lata:

Rok szkolny 2014/2015 Poprawiamy kondycję fizyczną i nawyki żywieniowe.

Rok szkolny 2015/2016 Bezpieczeństwo uczniów w szkole i poza nią.

Rok szkolny 2016/2017 Asertywność i budowanie poczucia własnej wartości.

Rok szkolny 2017/2018 Uświadamianie zagrożeń w kontekście używek: dopalaczy, narkotyków, palenia papierosów i picia alkoholu.

Rok szkolny 2018/2019 Tolerancja, wzajemny szacunek i poczucie bezpieczeństwa w szkole.

Rok szkolny 2019/2020 oraz 2020/2021 Trudny czas zdalnych zajęć. Staramy się podtrzymywać  kondycję fizyczną i psychiczną.

Rok szkolny 2021/2022 Uczniowie zbyt rzadko na drugie śniadanie spożywają owoce i warzywa oraz brakuje wśród uczniów stałego nawyku picia wody.

 

PROBLEMY PRIORYTETOWE do rozwiązania w bieżącym roku szkolnym 2022/2023

 1. Obserwujemy zwiększony odsetek uczniów stale korzystających ze smartfonów podczas przerw.
 2. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów coraz częściej nie potrafią skutecznie radzić sobie ze stresem.

Uzasadnienie:

Napięcia społeczne ostatnich lat wywołane m.in. epidemią koronawirusa, zdalnym nauczaniem, narastającym kryzysem ekonomicznym dotykają także naszą społeczność szkolną. Taka sytuacja wymaga poznania nowych narzędzi radzenia sobie ze stresem. Często ucieczką od problemów staje się własny smartfon. Zapominamy od problemów, ale przez nadmierne korzystanie z telefonu problemy zaczynają się piętrzyć, a nawet pojawiają się kolejne. Dlatego dobry stan zdrowia psychicznego w obecnych czasach jest szczególnie ważny.  Jesteśmy wtedy w stanie radzić sobie z coraz większymi wyzwaniami lub możemy być wsparciem dla innych, którzy tej pomocy będą potrzebować.

 

 

Data dodania: 2020-11-30 20:43:41
Data edycji: 2023-02-09 10:33:51
Ilość wyświetleń: 572

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”

Henryk Goldszmit
Godło
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej