W roku szkolnym 2015/2016 będzie realizowana innowacja pedagogiczna pt. „Nauka i wychowanie przez granie”. Autorem innowacji metodycznej jest Anna Kussowska-Sekuła - nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkoł w Gminie Malbork. Program przeznaczony jest dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Głównym celem innowacyjnego programu jest promowanie wspólnej nauki i ciekawego spędzania czasu przy grach planszowych i konstrukcyjnych. Gry planszowe są nie tylko świetnym pomysłem na spędzenie wspólnie czasu, ale również spełniają wiele innych ważnych funkcji. Wspólne granie to przede wszystkim bycie razem, ale też i nauka – gry uczą nie tylko jak wygrywać czy przegrywać, ale też liczyć, myśleć kreatywnie. Każda z gier jest inna i uczy innych umiejętności. Między innymi gry: kształtują postawy koleżeńskie, uczą opanowania i cierpliwości, wyrabiają nawyki przestrzegania dyscypliny i reguł gry, uświadamiają graczom potrzebę współdziałania i potrzebę podporządkowywania się interesom grupy. Szczególnie dla dzieci chęć wygrania jest motywacją do zmaksymalizowania wysiłku intelektualnego.
Wspólne granie zbliża i uczy bycia ze sobą. Pozwala zbudować lub odbudować dobre relacje oparte na ciepłych i pozytywnych emocjach.Ponadto gry stymulują spostrzegawczość, refleks, pamięć, koncentrację, koordynację. Bardzo ważne jest, że umiejętności te, mimo że rozwijane bardzo wcześnie, są wykorzystywane przez człowieka przez całe życie. Dobra koordynacja wzrokowo – ruchowa pomaga maluchowi rysować, w szkole ułatwia dziecku naukę pisania, a osobie dorosłej płynne prowadzenie samochodu. Gry pomagają też w przyswojeniu podstawowego materiału szkolnego (kolory, kształty, litery, cyfry) oraz przekazują wiadomości o obiektach i zjawiskach. Dodatkowo dzieje się to w sytuacjach dynamicznych i swobodnych, czyli najbardziej naturalnych dla dzieci.
Data dodania: 2020-11-30 20:42:40
Ilość wyświetleń: 513
Konkursy
Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”